Web na WordPressu: Co byste měli vědět?

Web na WordPressu

Proč k tvorbě webových stránek použít WordPress?

To, že WordPress používá 62,8 % všech internetových stránek (a 43,3 % všech stránek běžících na některém z dostupných redakčních systémů) není jen tak. WordPress se již řadu let těší velké oblibě, a to především díky svému intuitivnímu prostředí a uživatelské přívětivosti, širokým možnostem přizpůsobení v podobě nejrůznějších pluginů a silné komunitě, která uživatelům poskytuje podporu a nástroje pro vytváření kvalitních webových stránek.

V následujících řádcích si povíme něco málo o WordPressu jako takovém, a především o tom, co byste v souvislosti s tvorbou webu na tomto CMS měli vědět.

Základní informace o WordPressu

Než přejdeme k podstatě hlavního sdělení článku, trošku si WordPress – především pro nováčky v IT – představíme.

Historie a vývoj

WordPress má poměrně bohatou historii, během níž se z jednoduchého blogovacího nástroje stal jednou z nejpopulárnějších platforem pro správu obsahu na světě. Níže si můžete prohlédnout nejvýznamnější milníky v jeho vývoji.

Historie a vývoj WordPressu - infografika

V současné době WordPress ve svém vývoji samozřejmě pokračuje. Pravidelně jsou vydávány nové verze s novými aktualizacemi a funkcemi. K jeho rozvoji významně přispívá i WordPress komunita skýtající obrovské množství vývojářů a designerů.

Aktuální verze a aktualizace

Nejnovější verzí WordPressu je WordPress 6. Z hlediska bezpečnosti je samozřejmě ideální používat verzi nejnovější (v současné době z větve 6.4). Používáním zastaralých verzí systému a jeho komponent se vystavujete riziku napadení webu. Aktualizace obsahují potřebné bezpečnostní záplaty, které potenciální útoky eliminují, a jako „bonus“ také nové funkce.

Aktualizace jádra dělíme na minoritní a majoritní. Minoritní provádí systém automaticky, majoritní je zapotřebí instalovat ručně. Ruční instalaci lze provést buď přímo v administraci webu (sekce Nástěnka>Aktualizace), případně si stáhnout nejnovější verzi z oficiálních WordPress stránek.

A jak moc jsou uživatelé WordPressu v této problematice uvědomělí, reflektuje následující graf, který znázorňuje, jaké verze systému používají.

Používané verze WordPressu

Zdroj dat

Licence a dostupnost WordPressu

Licence

Redakční systém WordPress je distribuován pod licencí známou jako GNU General Public License (GPL). Licenční model GPL garantuje, že každý má právo na přizpůsobení a distribuci softwaru, a to jak v původní, tak i ve změněné podobě. Tato svoboda umožňuje tvorbu vlastních verzí WordPressu nebo vývoj šablon, pluginů a dalšího obsahu pro komunitu. Dále licenční model nebrání komerčnímu využívání systému.

Dostupnost

WordPress je svobodný a otevřený software, díky čemuž je jeho zdrojový kód veřejně přístupný a ke stažení na oficiálních stránkách. To umožňuje vývojářům, designérům a uživatelům prozkoumat, analyzovat a upravit kód dle svých potřeb.

Dostupný je i z hlediska ceny. WordPress může být používán klidně zdarma bez jakýchkoli poplatků. To zahrnuje základní instalaci, aktualizace a používání funkcí, které jsou součástí jádra WordPressu. Prémiové prvky jsou samozřejmě zpoplatněny.

Dostupnost WordPressu

Funkce a možnosti WordPressu

Základní funkcionality

Správa obsahu

V prvé řadě WordPress nabízí jednoduché a intuitivní prostředí pro správu obsahu. Uživatelé tak mohou snadno přidávat, upravovat a mazat články, obrázky či další multimediální obsah.

Obsahový editor umožňuje formátování textu, vkládání obrázků a videí a v neposlední řadě správu kategorií a štítků.

Vzhled a šablony

Ve WordPressu mohou uživatelé s pomocí různých šablon snadno měnit vzhled svých stránek. Některé jsou dostupné zdarma, jiné zase jako prémiové verze třetích stran. Šablony si uživatelé často mohou také personalizovat, například měnit barvy, fonty, layout stránky atp.

Design webu

Více jsme se problematikou šablon zabývali v následujících článcích:

Pluginy a rozšíření

Pluginy představují doplňkový software obsahující řadu funkcí, které jejich prostřednictvím lze do WordPress stránky přidat. Pluginy mohou buďto rozšiřovat nějakou stávající funkcionalit, případně přidat funkcionalitu úplně novou.

Víceméně bez nadsázky lze říct, že ať už potřebujete na svém WordPress webu jakoukoli funkci, existuje pro ni nějaký plugin. Díky tomu si uživatelé mohou libovolně přizpůsobit své stránky i bez znalosti programování. Pomocí pluginů lze WordPress zabezpečit, zrychlit, optimalizovat z hlediska SEO, vytvořit e-shop a mnoho dalšího

Více jsme se problematikou pluginů zabývali v následujících článcích:

V oficiálním katalogu dostupném na wordpress.org se v současné době nachází bezmála 60 000 pluginů. Všechny z nich si můžete stáhnout a používat zdarma.

WordPress pluginy

Možnosti přizpůsobení

Grafické prvky a design

Uživatelé WordPressu mají možnost upravovat nejrůznější grafické prvky, jako jsou loga, záhlaví, pozadí stránky aj. Tímto způsobem mohou vytvořit stránky, které budou lépe odpovídat firemní identitě nebo osobním preferencím.

Widgety a menu

WordPress poskytuje řadu widgetů, tedy bloků s připravenou funkcionalitou, které lze umístit na různá místa na stránce. V minulosti se daly použít jen na několika málo k tomu určených místech – v postranním panelu (sidebar) a v záhlaví (footer). Postupem času však přibyla možnost jejich umístění také na statickou úvodní stránku či k obohacení obsahu (příspěvků, článků aj.) Mezi základní widgety patří například kalendář, seznam rubrik, vyhledávání, RSS, výpis nejnovějších komentářů či příspěvků a další.

Správa menu zase umožňuje snadnou organizaci navigace na stránkách.

Bezpečnost a aktualizace

Pravidelné zálohování dat

WordPreess umožňuje vytvářet automatické a pravidelné zálohy obsahu, které jsou zcela klíčové pro obnovu dat v případě jejich ztráty či havárie. Kromě toho existuje i celá řada pluginů, které můžete k zálohování použít.

Aktualizace systému a bezpečnost

Pro udržení maximální bezpečnosti webu jsou důležité pravidelné aktualizace jádra systému, jeho pluginů i šablon. O dostupných aktualizacích by měli být uživatelé informováni a co nejdříve je nainstalovat. Samozřejmě i k posílení ochrany proti hrozbám a zranitelnostem jsou k dispozici určité pluginy.

WordPress bezpečnost

Více o problematice bezpečnosti a aktualizací najdete zde:

Hosting a doména

Volba vhodného hostingového poskytovatele

Výběr správného poskytovatele hostingových služeb je klíčový pro úspěšné provozování webových stránek na WordPressu. Na trhu se lze setkat s mnoha různými hostingovými společnostmi lišícími se jak cenou, tak funkcemi a úrovněmi podpory.

K nejdůležitějším parametrům výběru dodavatele hostingových služeb patří rychlost a spolehlivost serverů, dostupnost technické podpory, cenová politika, zálohování dat, zabezpečení a další.

  • Hledáte vhodné technické zázemí pro malé a střední weby? Kontaktujte nás!

Registrace a správa domény

Spolu s webhostingem je základem pro provozování webových stránek doména. Ta představuje unikátní internetovou adresu vašich stránek, tedy v podstatě jejich název (kdežto webhostingem se rozumí datový prostor na serveru).

Subjektů, které umožňují registrovat domény, existuje mnoho, přičemž se samozřejmě liší cenou, poskytovanými službami a funkcemi.

Po registraci domény je zapotřebí pravidelně provádět její správu – tzn. aktualizaci kontaktních informací, prodloužení registrace a nastavení DNS záznamů.

Registrace a správa domény

Technické požadavky pro běh WordPressu

WordPress je poměrně nenáročný na hardwarové a softwarové požadavky, a proto může běžet na většině běžných hostingových serverů.

Základní technické požadavky pro běh WordPressu zahrnují:

  • PHP verze 7.4 nebo novější,
  • MySQL verze 5.7 nebo novější (nebo MariaDB verze 10.3 nebo novější),
  • používání zabezpečeného protokolu HTTPS.

Dále se doporučuje zvolit hostingový server s následujícími parametry:

SEO a WordPress

WordPress je obecně považován za velice přívětivý z hlediska SEO, a to hned z několika důvodů:

  • jednoduché nastavení, kdy WordPress nabízí přehledné a intuitivní rozhraní pro správu obsahu a nastavení vybraných SEO prvků,
  • čistý a validní kód, který preferují internetové vyhledávače,
  • responzivní design, kdy je většina moderních WordPress šablon (tzv. themes) responzivních a umí se automaticky přizpůsobit různým zařízením a velikostem obrazovky,
  • silné nástroje pro správu a publikování obsahu, kdy systém umožňuje poměrně jednoduše publikovat kvalitní a relevantní obsah, jenž je v SEO klíčový,
  • SEO pluginy; jak již bylo párkrát zmíněno, téměř na vše má WordPress různé pluginy – SEO nevyjímaje. K těm nejpopulárnějším patří Yoast SEO či All in One SEO.

SEO na WordPressu

Více jsme se problematice SEO věnovali zde:

Podpora a komunita

Oficiální dokumentace a fóra

Uživatelé WordPressu mají k dispozici rozsáhlou oficiální dokumentaci, která obsahuje různé návody a články pokrývající širokou škálu témat – od samotné instalace až po používání a správu WordPressu.

Využít lze také oficiální fóra, kde uživatelé mohou klást otázky, hledat odpovědi na své dotazy a celkově sdílet své zkušenosti s ostatními členy komunity.

Komunitní události a workshopy

WordPress komunita pravidelně pořádá různé události a workshopy po celém světě. K těm nejznámějším se řadí WordPress Meetups a WordCamps. Tyto události představují skvělou příležitost k setkávání se s dalšími uživateli, sdílení znalostí, získávání nových informací a v neposlední řadě k rozšiřování své sítě kontaktů.

WordPress komunita

Možnosti profesionální podpory

Uživatelům, kteří potřebují rozšířenou podporu, jsou k dispozici možnosti profesionální podpory. Ta obvykle zahrnuje telefonickou podporu, rychlou reakci na problémy a individuální řešení. Profesionální podporu – jakožto placenou službu – nabízí dnes už mnoho společností.

Kromě toho existují i agentury a freelanceři specializující se na WordPress, kteří mohou poskytovat konzultace, správu webu a další profesionální služby.

Náklady spjaté s tvorbou webu na WordPressu

WordPress je open-source redakční systém, jehož stažení a použití – což zahrnuje základní instalaci, správu obsahu a většinu základních funkcí – je zdarma. Existuje však několik položek, které provozovatelé webů musí ve svých nákladech zohlednit. Jsou to především náklady na vlastní doménu a hosting, případně na prémiové šablony a pluginy.

Náklady na vlastní doménu a hosting

Hlavní náklady spojené s provozem webových stránek na WordPressu zahrnují registraci domény a hostingové služby. Náklady na doménu závisí jednak na zvolené koncovce (.cz, .com, .net atp.), jednak na konkrétním registrátorovi domén. V českém prostředí bývají ceny domén s koncovkou .cz okolo 180 Kč, s koncovkou .com zhruba 250 Kč za rok.

Cena hostingových služeb se rovněž liší dle poskytovatelů a úrovně služeb, obecně však lze říct, že se pohybuje v rozmezí 400-1 000 Kč za rok.

Náklady na tvorbu webu na WordPressu

Náklady na případné prémiové šablony či pluginy

Ač WordPress poskytuje spoustu šablon a pluginů zdarma, nemusejí vždy vyhovovat požadavkům náročnějších uživatelů. Ti proto v případě potřeby volí cestu placených pluginů a šablon, které nabízejí rozšířené možnosti. Placené varianty pluginů a šablon najdete jak na oficiálních WordPress stránkách, tak na různých tržištích třetích stran.

Celkové náklady na tvorbu stránek na WordPressu jsou různé a závisí na několika faktorech. Jedná se především o rozsah webu (jednostránkové weby/osobní či firemní weby/e-shopy), zvolené řešení (hotové vs. na míru) a velikost dodavatele (agentura vs. freelancer). Více jsme se této problematice, včetně uvedení orientačních částek, zabývali v článku Tvorba webu na WordPressu: Kolik to stojí?.

Závěrečné shrnutí

Tvorba webových stránek na WordPressu může být obohacujícím – a současně ne tak náročným – procesem, který však vyžaduje určitou přípravu a znalost několika klíčových bodů.

Na začátku je potřeba si uvědomit, jakých cílů chcete prostřednictvím webu dosáhnout a jaké jsou vaše požadavky na dané webové řešení. Také se vyplatí zvážit veškeré výhody a nevýhody tvorby webu právě na WordPress platformě.

Klíčovým faktorem pro úspěch budoucího webu je nastavení správného prostředí pro WordPress – zahrnující mimo jiné výběr vhodné hostingové služby a domény – a po jeho zprovoznění pak pravidelná údržba a optimalizace pro vyhledávače. Jedině tak si zajistíte bezpečnost a viditelnost online. Když si nebudete vědět rady, můžete se obrátit na početnou WordPress komunitu nebo využít možnosti profesionální podpory a poradenství.

V neposlední řadě je důležité zohlednit také finanční aspekty. Bez ohledu na to, jaký typ webu chcete vytvořit, pečlivá příprava, správná konfigurace a pravidelná údržba jsou klíčové pro dosažení úspěchu. Pokud nejste vyloženě WordPress specialisté, nejspíš budete muset do určitých oblastí zainvestovat. To se ovšem vyplatí a výsledkem bude kvalitní webová přítomnost, která osloví vaše publikum a naplní vaše cíle.