Jak vybrat WordPress šablonu?

Známý open source redakční systém WordPress pro publikování internetových stránek využívá přes 60 milionů lidí po celém světě. Pro vytvoření profesionálních webových stránek zdarma nabízí nepřeberné množství grafických šablon, díky nimž zvládnete vytvořit vlastní webovky za několik minut.

Podle čeho vybrat ideální šablonu a jaké jsou rozdíly mezi bezplatnou a placenou šablonou? 

Šablona (anglicky Theme) je zjednodušeně řečeno předem připravená vizuální podoba stránek se základními funkcemi. Aby vaše webové stránky vypadaly reprezentativně, nemusíte umět programovat, ani mít grafické znalosti. Ve WordPressu je aktuálně k dispozici více než 7500 různých šablon. Každá z nich má trochu odlišné vlastnosti a jiné rozložení grafických prvků, které dávají internetovým stránkám jedinečný styl, ať už se jedná o soukromý blog, firemní prezentaci nebo internetový obchod. Pro web si vždy vybíráte pouze jednu konkrétní šablonu, kterou však můžete libovolně vyměnit za jinou.

Proč je výběr šablony důležitý?

Zvolený layout WordPress webu má vliv úplně na vše. Nejenže lákavý vzhled na první pohled upoutá čtenáře a pomáhá mu bezproblémově procházet obsah vašich stránek, ale také ovlivňuje pozici v internetových vyhledávačích. Webové stránky založené na špatné šabloně se načítají pomalu. Vyhledávačům se takové chování nelíbí, a proto na předních místech upřednostňují rychlejší alternativy. Ale pozor! I perfektně vypadající šablona nemusí být vhodná pro váš účel, proto vybírejte pečlivě.

Přečtěte si také:

Struktura šablony je klíčová

Struktura šablony WordPress

Než se pustíte do vyhledávání nejvhodnější šablony, měli byste mít ucelenou představu o tom, jak bude na vaší webové stránce strukturován obsah. Na papír si sepište jednotlivé položky menu, můžete si také načrtnout přibližný vzhled domovské stránky tzv. homepage. Pro vytvoření stránek budete minimálně potřebovat název webu/blogu, slogan a kategorie. Jestliže plánujete web do budoucna rozšířit, nezapomeňte již na začátku u zvoleného řešení s touto funkčností počítat, abyste nemuseli šablonu měnit a zbytečně celý web předělávat.

Cena WordPress šablony

WordPress nabízí šablony bezplatné (Free) a placené (Premium), jejichž cena se pohybuje zhruba od 20 dolarů. Pokud byste si mysleli, že za honosnou kvalitní šablonu musíte nutně zaplatit, není tomu tak. V databázi se nachází skutečně hodně povedených šablon zdarma, které vám pro chod webovek bohatě postačí.

Prémiové šablony jsou sice dílem profesionálních designérů, nicméně smyslem této investice jsou v prvé řadě rozšířené možnosti. Získáte přístup do detailní dokumentace a navíc máte k dispozici nonstop zákaznickou podporu (v anglickém jazyce), která vám pomůže s instalací šablon, nastavením a jakýmikoliv jinými dotazy. Na oficiálních webových stránkách najdete přehled všech WordPress šablon – bezplatných i placených, které je možno třídit podle konkrétního zaměření webu, počtu sloupců, stylu a dalších vlastností.

  • V každém případě se ujistěte, že šablona pochází z ověřených zdrojů. V opačném případě by mohla být ohrožena bezpečnost vašeho webu.

Databáze WordPress šablon

Databáze WordPress šablon

Oficiální knihovna WordPress Themes čítá tisíce různých motivů, nicméně na internetu dohledáte i spoustu jiných databází. Nejznámější a největší online databáze s placenými WordPress šablonami se jmenuje ThemeForest, kterou provozuje společnost Envato. Na portálu ThemeForest.net je téměř 50 tisíc odlišných šablon roztříděných podle tématu, zaměření, ceny, hodnocení, data přidání a kompatibility. Stačí si jednu z nich vybrat, zakoupit a nainstalovat v administraci WordPress přes nabídku Vzhled – Šablony – Instalovat – Nahrát šablonu.

Databáze šablon ThemeForest

Šablona na míru

Pokročilí uživatelé nebo velké firmy se specifickými požadavky na design webu si mohou v případě potřeby nechat vyrobit WordPress šablonu na míru. Pokud programování sami zvládáte na jedničku, nic vám nebrání využít vlastní kódovací schopnosti. To se vyplatí zvláště tehdy, když by vám úpravy existující šablony trvaly podstatně více času než vytvoření úplně nové podle svých představ. Pro tvorbu WordPress šablony je třeba znát HTML, CSS, Javascript a okrajově také PHP.

Funkce WordPress šablony

Při výběru šablony je podstatné zaměřit se především na grafický design a strukturu příspěvků, což jsou primární vlastnosti ovlivňující vzhled vašich webovek. Další funkce lze dodatečně přidat instalací pluginů, což jsou volitelná rozšíření přidávající do vašich webových stránek WordPress novou funkcionalitu. Může se jednat například o propojení se službou Google Analytics, postranní sloupce, SEO optimalizaci, sbírání e-mailových adres, cache systém, vytváření výukových kurzů, cookie lištu a mnoho dalšího.

Ujistěte se, že vybraná šablona podporuje pluginy. To uděláte tak, že po volbě šablony si stáhnete a nainstalujete požadované pluginy. Pokud se neobjeví žádná chybová hláška, máte vyhráno. V oficiální databázi WordPress najdete přes 57 tisíc různých pluginů, které můžete vyzkoušet. Nezapomínejte na pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Šablona, která toho umí zbytečně moc, vám bude zpomalovat načítání stránek.

WordPress pluginy

Správná WordPress šablona:

  • Hodí se na strukturu vašeho webu.
  • Je jednoduchá a graficky čistá.
  • I se základním nastavením má výborné hodnocení od internetových vyhledávačů.
  • Je responzivní (dá se číst na jakémkoliv zařízení – mobil, tablet, notebook).
  • Je určena pro psaní blogů.
  • Dá se snadno upravit.
  • Podporuje všechny důležité pluginy.

10 nejpopulárnějších WordPress šablon zdarma:

Špatná WordPress šablona:

  • Nehodí se pro vaši hierarchii webu.
  • Kvůli špatnému naprogramování má u vyhledávačů špatné hodnocení.
  • Není responzivní (web se nepřizpůsobí velikosti obrazovky).
  • Nedá se snadno upravit.
  • Nepodporuje důležité pluginy.
  • Chybné zobrazení webu v některých internetových prohlížečích.
  • Nedostatečná SEO optimalizace.

Zajímá-li vás, jak postupovat při výběru a instalaci šablony ve WordPressu, zhlédněte následující video!