TOP 10 WordPress šablon pro blogy zdarma

Mnozí z vás jistě ví, že vývoj WordPressu, jenž spatřil světlo světa v roce 2003, byl úzce spjat s tehdejším boomem bloggingu. Pro svou flexibilitu, jednoduchost a uživatelsky přívětivé rozhraní zůstává oblíbenou volbou blogerů dodnes. Jedním z důvodů je také obrovské množství šablon, jenž WordPress nabízí. Ať už máte v oblibě jednoduchost a minimalismus, či naopak preferujete něco okázalejšího, zajisté si z široké nabídky vyberete.

 • Vzhled šablony však není jediným kritériem, podle kterého byste se měli rozhodovat. V potaz je třeba vzít také určité prvky související s funkcionalitou šablony. Více se dozvíte v našem dalším článku „Jak vybrat WordPress šablonu?

V následujících řádcích si představíme deset bezplatných WordPress šablon, které mají blogeři v oblibě. Jedná se o:

 1. Cenote
 2. Kale
 3. Vlogger Video Blog
 4. Olsen Light
 5. Astra
 6. Hueman
 7. Poseidon
 8. Lovecraft
 9. Writee
 10. OceanWP

#1 Cenote

WordPress šablona Cenote

zdroj 

Šablona Cenote hned na první pohled zaujme svým jednoduchým, vzdušným a minimalistickým designem. Její využití je široké, patrně nejvíce ji však volí blogeři zajímající se o cestování, jídlo a módu. Je vhodným řešením jak pro blogery začátečníky, tak pro profesionály.

Je vysoce optimalizovaná pro vyhledávače a rychlé načítání stránek je pro ni hračka. Mimoto je samozřejmě plně responzivní, nabízí různá rozvržení a customizaci widgetů.

>> demo verze

#2 Kale

WordPress šablona Kale

 

zdroj

Další představitelkou jednoduchosti a minimalismu je šablona Kale, která je primárně určena především pro food blogery, své uplatnění však najde i jinde. Stejně jako šablona Cenote je i tato responzivní a optimalizovaná pro vyhledávače a nabízí vysokou míru customizace.

Její specifická úvodní stránka vás uvítá vybranými příspěvky s možností vložit menu pro sociální sítě, vlastní logo (textové i obrazové), obsahové layouty a mnoho dalšího. Šablona je navíc kompatibilní s pluginem WooCommerce umožňujícím online prodej. K dispozici mimo jiné máte také různé velikosti sidebarů, automatické vkládání pro videa z YouTube či multilevelové menu.

>> demo verze

#3 Vlogger Video Blog

WordPress šablona Vlogger Video Blog

zdroj

Vlogger Video Blog – další z řady jednoduchých a elegantních šablon, tentokráte určena především pro blogery zabývající se tvorbou video obsahu (tedy vlogery). Nabízí propojení se sociálními sítěmi a je SEO-friendly, díky čemuž budou mít váš web v oblibě vyhledávače. Oblíbí si jej však i samotní uživatelé, a to díky responzivitě šablony, CTA tlačítkům či tlačítku pro návrat na horní část stránky (při scrollování dolů).

Vzhledem k obsahu, pro nějž je primárně určen, disponuje i rychlým načítáním stránek a poskytuje podporu renomovaným stránkám hostujícím videa. Dokonce je vhodná i tehdy, chcete-li svůj blog plnit filmy.

>> demo verze

#4 Olsen Light

WordPress šablona Olsen Light

zdroj

Šablona Olsen Light se využívá převážně pro lifestylové blogy, jako jsou ty o módě či cestování. Nicméně, díky svému jednoduchému a elegantnímu vzhledu je vhodná také pro blogy firemní, jejichž účelem je propagace podniku či produktu.

Vyznačuje se mimo jiné vysokou mírou customizace, responzivitou, jednoduchým ovládáním a kompatibilitou s většinou populárních builderů, jako jsou např. Elementor, Divi, Brizy aj.

>>demo verze

#5 Astra

WordPress šablona Astra

zdroj

Astra je populární WordPress šablonou s širokými možnostmi využití, jejíž popularita plyne především z vysoké míry flexibility a customizace a téměř bezkonkurenční rychlosti.

U šablony Astra se předpokládá, že uživatel, který si ji zakoupí, ji bude chtít posléze upravovat prostřednictvím page builderů či s pomocí vlastního kódování. Z toho důvodu disponuje rozsáhlou knihovnou s předpřipravenými šablonami vzhledu, z nichž si uživatel jednu vybere, importuje do svého WordPressu a následně skrze page builder mění fotografie, texty a další prvky. Tak lze dosáhnout vzhledu dle vašich představ bez nutnosti zasahovat do kódu.

Šablona je navíc AMP kompatibilní, dále je kompatibilní se všemi hlavními buildery a v neposlední řadě je také možná integrace WooCommerce.

>> demo verze

#6 Hueman

WordPress šablona Hueman

zdroj

Šablona Hueman patří mezi jedny z nejlépe hodnocených bezplatných WordPress šablon určených pro blogy, a to především díky své rychlosti, mnoha funkcím a kompatibilitě s prohlížeči. Skvěle se mimo jiné hodí i pro tvorbu magazínů.

Uživatelé si mohou vybrat z několika různých rozložení a rovněž mohou šablonu flexibilně – ať už z hlediska barev či designu celkově – upravovat. Ocení ji především ti, jež potřebují zobrazovat velké množství (a třeba i různorodého) obsahu, k čemuž skvěle poslouží třísloupcové rozvržení šablony. Navíc je 100% „mobile-friendly“.

>> demo verze

#7 Poseidon

WordPress šablona Poseidon

zdroj

Potrpíte-li si na vysoce kvalitní, velkoformátové a poutavé fotografie, kterými se budete chtít na svém blogu prezentovat, pak je pro vás tím pravým řešením šablona Poseidon. Hned na domovské stránce vás totiž čeká slideshow přes celou její šířku. Díky ponechání volných prostor mezi jednotlivými obsahy/příspěvky a díky svým typografickým možnostem je jako stvořený pro publikování příběhů, resp. článků. Navíc nabízí plně přizpůsobitelné navigační lišty.

>> demo verze

#8 Lovecraft

WordPress šablona Lovecraft

zdroj

Šablona Lovecraft je stejně jako šablona Poseidon ideální k publikaci článků/příběhů, a to především těch delších. Rozložení obsahu do dvou sloupců uživatelům umožňuje pohodlně číst určitý příběh (resp. příspěvek) v jednom sloupci, a přitom mít po ruce navigaci ve sloupci druhém. Do záhlaví stránek je možno umístit přes celou šíři obrázek, dále můžete na stránky umístit vlastní loga a v neposlední řadě také nastavit barvy.

>> demo verze

#9 Writee

WordPress šablona Writee

zdroj

Šablona Writee je ideální pro tvůrce osobních či lifestylových blogů, u nichž se očekává velké množství obsahu ve formě obrázků a fotografií, které šablona dokáže skvěle vykreslit. Disponuje responzivním designem a je „mobile-friendly“, díky čemuž obsah blogu vypadá velmi dobře i na malých obrazovkách. Dále nabízí několik custom widgetů a možnost integrace s WooCommerce.

>> demo verze

#10 OceanWP

WordPress šablona OceanWP

zdroj

A jako poslední, takovou „třešničku na dortu“, zmíníme víceúčelovou, vysoce přizpůsobitelnou a na užívání poměrně jednoduchou šablonu OceanWP. Disponuje rozsáhlou knihovnou doplňků, které umožňují rozšiřovat funkcionality šablony i bez větší znalosti programování. Potěší však i vývojáře, neboť nabízí rozšiřitelnou základnu kódu. Šablona dokonce umožňuje upravovat nastavení specificky na mobilních zařízeních, tedy tabletech a mobilech, aby se web dobře zobrazoval na každém z nich. Samozřejmostí je kompatibilita s populárními page buildery (Beaver Builder, Brizy, Divi, Elementor, Site Origin, Visual Composer aj.) a pluginem WooCommerce.

>> demo verze

Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, WordPress nabízí obrovské množství šablon jdoucí až do řádu několika tisíců. Pokud vás tedy výše uvedené šablony příliš neoslovily, určitě nemusíte zoufat. V oné záplavě možností si zajisté vybere každý. Pokud vás však některá z nich přece jen zaujala, ale domníváte se, že vám její funkcionality nestačí, poohlédněte se po PRO verzi, již spousta uvedených šablon za menší poplatek nabízí.

Do budoucna lze předpokládat, že šablon bude přibývat, nebo se přinejmenším budou  upgradovat, aby šly ruku v ruce se současnými i budoucími WordPress trendy.