Nová aktualizace WordPress 5.7 „Esperanza“

Jak už tomu bývá, svět informačních technologií neustále spěje kupředu. Tento fakt berou v potaz i vývojáři WordPressu, kteří pouhé tři měsíce od vydání verze 5.6 přišli s verzí novou nesoucí označení WordPress 5.7 Esperanza. Kódové označení Esperanza bylo zvoleno na počest americké hudebnice Esperanzy Spalding. WordPress tedy pokračuje ve své tradici, kdy jednotlivé verze věnuje různým jazzmanům; komu byly věnovány předchozí, se dozvíte na této stránce.

Nová verze WordPressu - 5.7

Zdroj

WordPress 5.7 vyšel 9. března 2021 a představuje první ze tří zamýšlených aktualizací pro letošní rok. Samotná verze nepřináší nikterak zásadní změny, jedná se spíše o vylepšení stávajících částí WordPressu a určité „kosmetické“ úpravy. Přechod ze starší verze by tak neměl uživatelům činit problém. A na jaká vylepšení se můžete těšit?

Vylepšení v blokovém editoru

Mnoho změn a vylepšení se již tradičně vztahuje k blokovému editoru Gutenberg. Jejich cílem je snaha umožnit autorům soustředit se více na vytvářený obsah namísto uživatelského rozhraní, které by rozptylovalo jejich pozornost.

WordPress editor příspěvků

Zdroj

Editor nyní nově poskytne ovládací prvky pro nastavení vlastností textu na více místech, kdy již nebude nutné přecházet na hlavní panel nástrojů. Dále došlo k určitým vylepšením opakovaně použitelných bloků, které jsou nyní stabilnější a lépe využitelné. Jednodušší by mělo být i přetahování jednotlivých bloků do editoru pomocí myši (tedy prostřednictvím operace „drag and drop“).

 

Zdroj

Nově lze ve verzi 5.7 vytvářet takové prvky, k jejichž implementaci byste v minulosti museli provádět úpravy ve zdrojovém kódu. Například lze vytvořit blok přes celou obrazovku, lze si vybrat mezi vertikálním a horizontálním rozložením tlačítek, u nichž navíc jednoduše nastavíte šířku pomocí procent, a v neposlední řadě je možné měnit velikost ikon sociálních sítí.

WordPress - blok přes celou obrazovku

Zdroj

Jednodušší výchozí paleta barev

Barevná paleta je nově rozbalovací a obsahuje 7 základních barev, z nichž lze vytvořit celkem 56 odstínů, které navíc splňují standardy a doporučení WCAG 2.0 AA. Od tohoto si tvůrci slibují větší standardizaci administrace a vývojářům pluginů a šablon doporučují, aby se při výběru barev v administračním rozhraní řídili právě touto paletou.

WordPress paleta barev

Zdroj

Přechod na zabezpečený protokol jedním kliknutím

S novou verzí WordPressu dojde ke značnému usnadnění přechodu webu z nezabezpečeného protokolu HTTP na zabezpečený protokol HTTPS. Postačí pouze jedno kliknutí a všechny URL adresy v databázi se automaticky aktualizují na verzi s předponou https://. Díky tomu již nebudete muset tuto situaci řešit přesměrováním.

Přechod z http na htttps WordPress

Nové Robots API

Robots API umožňuje filtrovat direktivy pro meta tagy robotů. Defaultně navíc obsahuje direktivu max-image-preview: large, na jejímž základě zobrazují vyhledávače větší obrázky, což může vést k vyšší návštěvnosti stránek.

Lazy loading u iFrames

Poslední novinkou, kterou si v tomto článku uvedeme, je možnost tzv. líného, resp. postupného, načítání vložených rámců (iFrames). Mají-li rámce zadanou šířku a výšku, pak WordPress ve výchozím nastavení automaticky přidá atribut loading=“lazy“. Díky tomu budete schopni ušetřit na jedné webové stránce až jednotky megabajtů dat.

WordPress iFrames - lazy loading

Zdroj

A jak novou aktualizaci získat? Provozujete-li web na WordPressu, stačí přejít do sekce Nástěnka-Aktualizace, kde update jednoduše provedete. Navíc si zde můžete nastavit automatické aktualizace pro všechny další nově příchozí verze. Druhou možností je stažení aktualizace na oficiálních WordPress stránkách.